Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

A co na to ECB?

Spojené státy momentálně ovládly pozornost celého finančního světa a hrají hlavní roli na všech informačních serverech. Ať už se jednalo o možnou intervenci do Sýrie, Federální rezervní systém, který ponechal měnovou politiku beze změny a nebo současné vládní problémy s rozpočtem a nárazem do dluhového stropu. Všechny tyto události výrazně ovlivňovaly dění na světových trzích a obchodníci se podle toho chovali. Neznamená to, že by zprávy z ostatních koutů světa pozbyly důležitosti, staly se však minimálně méně atraktivní a dostaly se tak trochu do pozadí. A to i takové instituce, jakou je Evropská centrální banka. ECB ale pořád má moc trhy ovlivňovat a její prezident Mario Draghi stále umí slovem pohnout měnou. To se naposledy ukázalo ve středu, po schůzi Evropské centrální banky, přestože i tato událost byla kvůli USA upozaděna.

Ztráta atraktivity v případě Evropské banky však není vinou pouze zajímavých nepokojů v USA. Eurozóna vykázala v poslední době ve směs kladné údaje a obavy o její budoucnost tak byly celkem rozptýleny. Hrubý domácí produkt za druhé čtvrtletí rostl a po něm přicházela téměř vítězoslavná zvolání politiků o konci recese a dluhové krize. Ta však podle spousty odborníků a obchodníků rozhodně zažehnána není. „Situace v eurozóně rozhodně není tak růžová, aby dopřála centrálním bankéřům ECB pár klidných měsíců,“ říká Vojtěch Venda z E15 a není sám, kdo všeobecnou spokojenost okolo oživování ekonomiky eurozóny zpochybňuje.

Prvním znakem toho, že ekonomické oživení nemusí být dlouhodoběji udržitelné je pokles počtu a objemu firemních úvěrů. O ty přestávají mít zájem samotné firmy a šance, že by se vedle spotřeby zvyšovala také investiční poptávka, je zatím malá. Do toho se míchá výše zmíněná centrální banka USA (Fed). Stokrát omílané, do poslední chvíle trvající, očekávání, že Fed sníží skupování státních dluhopisů, vedlo k růstu dlouhodobých úrokových sazeb také v eurozóně. K tomu však Evropská banka přistupovat nechce a zpráva o překvapivém ponechání měnové politiky Fedu by tak měla být pro eurozónu pozitivní. Bezprostředně po tomto (ne)rozhodnutí začalo euro proti dolaru růst a nyní se s pomocí dalších faktorů, jako je makroekonomie a současné vládní problémy USA, dostala až nad hodnout 1,3600 dolaru.

 „Silná jednotná měna je to poslední, co Evropa potřebuje,“ prohlašuje však analytik Saxo Bank John J. Hardy a dodává, že „Silné euro je problémové především pro periferní státy eurozóny, kterým se tak komplikuje participace na exportu.“ Která z cest Fedu by tak byla pro Evropu přínosná? Odpověď Vojtěcha Benda zní „žádná“. Obě představují pro oživování eurozóny riziko.

Evropská centrální banka se tak bude muset dále snažit ekonomiku podporovat vlastními prostředky. I to se však stává čím dál tím těžší. Věčné uklidňující řeči sice mají stále určitý účinek, jak jsme mohli vidět například včera, kdy se Mario Draghi znovu vytasil s dlouhodobě neměnnými úrokovými sazbami, nicméně i ten se pomalu vytrácí. Trhům již zkrátka nestačí, že prezident ECB prohlásí, že „všechno bude dobré“ a úrokové sazby budou nízko. Podle odborníků je pravděpodobné, že se bude muset přistoupit k agresivnějšímu kroku. A tím je další finanční injekce. Podle Vojtěcha Benda je uvolnění dalších peněz od peněžního trhu ze strany ECB na spadnutí. Včera se tak nestalo, dlouho to ale trvat nebude. Další informace o včerejší schůzi Evropské centrální banky se můžete dozvědět zde.

Autor: Jan Rys | čtvrtek 3.10.2013 16:35 | karma článku: 3,58 | přečteno: 186x
  • Další články autora

Jan Rys

Veliké hledání

Všechno to začalo onoho únorového dne, kdy na sebe náš pan prezident Miloš Zeman opět chtěl strhnout pozornost. Od boku vypálil kritiku na jednoho z největších, nacisty vězněných, českých novinářů Ferdinanda Peroutku. Zeman, evidentně bez ověření pravdivosti svých výroků, označil Peroutku za autora textu „Hitler je Gentleman“, přisoudil mu výroky Jana Stránského o potřebě „výti s vlky“ a vůbec začal novináře prezentovat, jako tíhnoucího k antisemitismu, minimálně jako součásti jeho profesního „selhání“. Pokud byla Zemanovým cílem pozornost, nelze mu než gratulovat k jeho stoprocentnímu splnění.

29.4.2015 v 16:00 | Karma: 40,49 | Přečteno: 4328x | Diskuse| Ostatní

Jan Rys

Patnáctý den v patnáctém roce

Patnáctý den od nového roku, který s sebou nese stejnou číslovku v těsném závěsu za již zajetou dvacítkou, se mi jeví, jako příhodný k pokusu o obnovu pravidelného blogování. I ta novoroční deprese pomalu pomíjí, a tak si zase mohu hlavu plnit problémy lidstva, namísto jen těch mých. A nemusím chodit vůbec daleko. Stačí otevřít, kliknout, číst... někdy jen titulek a už to na váslítá.A co je tradičně skloňováno nejvíce? Islám a náš pan prezident.

15.1.2015 v 16:55 | Karma: 5,98 | Přečteno: 333x | Diskuse| Ostatní

Jan Rys

Mnoho povyku pro nic

Jakoby ten podzim nebyl sám o sobě dostatečně frustrujícím a depresivním. Vedle mrazíků, pomalu zalézajících za nehty, tlejícího listí a mokrých nohou, oslavila demokracie dvacáté páté narozeniny. A co bylo na programu místo opravdové oslavy svobody, které bychom si měli vážit a vzdát holt těm, díky kterým si jí můžeme patřičně užívat? Zas a jen ten náš vulgární prezident. Pětadvacet let. Výročí, které si zaslouží pozornost. 17. listopad je každým rokem důstojný svátek, ale letos bylo cítit ve vzduchu něco víc. Alespoň já jsem to cítil. Cítil jsem potřebu se zastavit, ohlédnout zpět a poděkovat. Nejsem na světě dostatečně dlouho, abych pocítil křivdy minulého režimu na vlastní kůži. A upřímně jsem za to vděčný. Jsem vděčný, že žiji v malé středoevropské zemi, která měla dostatek odvahy, aby se vzepřela a směřovala na západ. K liberálnímu myšlení a k demokracii. A za to si přece zaslouží trochu úcty. Zapálená svíčka na Národní třídě je to nejmenší. A čeho jsme se místo toho dočkali? Nenávisti, zloby a záště, které ani na ten jeden den ze srdcí nás, Čechů, zkrátka zmizet nedokážou. A to je smutné.

19.11.2014 v 20:56 | Karma: 14,29 | Přečteno: 798x | Diskuse| Ostatní

Jan Rys

(P)omluva

Před několika měsíci jsem slyšel jméno Zdeněk Ondráček poprvé. A rovnou ve velmi nešťastné souvislosti. Medii tehdy proběhla zpráva, kterou doplňovalo autentické video, o Zdeňku Ondráčkovi, současnému poslanci za KSČM, aktivně se účastnícím listopadové revoluce 1989. Bohužel na straně bezpečnostních složek totalitního režimu. Podle svědectví drtivé většiny přítomných, i samotného Ondráčka, se pan poslanec dopouštěl aktivních násilných výpadů proti revoltujícím studentům (i studentkám). Když jsem tuto informaci obdržel, rozlítilo mě to a vedlo mě to k sepsání krátkého blogu. Ale časem jsem na pana Ondráčka téměř zapomněl. Nedávno se však pan soudruh z šedých parlamentních vod znovu vynořil do mého zorného pole.

19.9.2014 v 11:35 | Karma: 21,34 | Přečteno: 607x | Diskuse| Ostatní

Jan Rys

Komunismus byl svinstvo

„Komunismus je svinstvo, bolševici jsou svině...“ zní trefná replika z úst Jaroslava Duška ve filmu Jana Hřebejka Pupendo a nad touto prostou pravdou lze těžko polemizovat. Nad čím však polemizovat lze, a to dalekosáhle, je otázka, nakolik je tato pravda důležitá dnes, téměř dvacet pět let od sametové revoluce. Měli bychom stále vidět levicovou ideologii jako nebezpečného nepřítele? A pokud ano, vidíme jí tak? Demokracie je v naší zemi ve srovnání s totalitním režimem teprve těsně za polovinou své existence. Kde bereme jistotu, že se historie nebude opakovat? Nikde, ale většině obyvatel je to zkrátka hezky česky jedno.

11.7.2014 v 5:26 | Karma: 12,94 | Přečteno: 953x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

  • Počet článků 28
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 601x
Pracuji jako finanční redaktor a studuji ekonomii. Ve svém volném čase se věnuji hudbě a extrémním sportům.

Seznam rubrik